Δεύτερο βραβείο στον πανηπειρωτικό σχολικό διαγωνισμό

By
In news

Σήμερα το πρωί (21-10-14) σε ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Du Lac στα Ιωάννινα, το σχολείο μας  κέρδισε το δεύτερο βραβείο στον πανηπειρωτικό σχολικό διαγωνισμό που διοργάνωσε η Περιφέρεια Ηπείρου, μετά από πρόταση της Ένωσης Ξενοδόχων Ιωαννίνων και σε συνεργασία με την Περιφερειακή Δ/νση Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης Ηπείρου, με τίτλο: «Γνωρίζω τον τόπο μου ? Προβάλλω τον τόπο μου μέσω των social networks». Το έπαθλο για τους μαθητές μας ήταν ένα tablet.
Σκοπός του διαγωνισμού ήταν η προβολή του φυσικού περιβάλλοντος, της ιστορίας, της πολιτιστικής κληρονομιάς και της γαστρονομικής παράδοσης της Ηπείρου μέσω των social networks (facebook, κ.λ.π.).
Το σχολείο μας συμμετείχε με τη σελίδα «Epirus: escape in Zeus land». Οι μαθητές μας εργάστηκαν συντονισμένα, με όρεξη και μεράκι για να συγκεντρώσουν πλούσιο υλικό και να το αναρτήσουν στη σελίδα μας στο facebook.  Μέσα σε λίγους μήνες καταφέραμε να αποκτήσουμε 2.600 φίλους από Ελλάδα και πολλές άλλες χώρες!

ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ : ΓΚΛΙΝΑΒΟΣ ΖΩΗΣ – ΒΙΟΛΟΓΟΣ