Ιστορία

1986 - Σήμερα

Συνέντευξη με τον κ. Τάτση Θεοφάνη για την ιστορία του 5ου Λυκείου.

Των Χριστίνα Περιστέρη και Ελευθέριου Βανούση

Πείτε μας λίγα λόγια για τα πρώτα χρόνια του σχολείου!

Μέχρι το 1986 ήταν κομμάτι του 3ου Λυκείου. Μαζί και τα δύο σχολεία είχαν περίπου  700-800 παιδιά. Για περίπου 3 χρόνια ίσχυσε αυτό, δηλαδή ίδιο κτίριο δύο διευθύνσεις.

Η  σύνθεση αυτή πότε άλλαξε και με ποιά κριτήρια επιλέχθηκαν οι μαθητές του 5ου και του 3ου Λυκείου?

Οι μαθητές επιλέχθηκαν με κριτήριο τον Αριθμό Μητρώου κάθε μαθητή, έτσι οι μαθητές με μονό Αριθμό Μητρώου πήγαν στο 3ο Λύκειο και  μαθητές με ζυγό Αριθμό Μητρώου πήγαν στο 5ο Λύκειο.  Στις Δέσμες ήταν ο ίδιος καθηγητής για το κάθε μάθημα στο 3ο και 5ο (14 περ. παιδιά).

Πότε έγινε η μεταφορά και η ανακαίνιση του σχολείου?

Ανακαίνιση και μεταφορά  έγινε το 1986. Στο πρώτο πρακτικό του σχολείου δεν υπήρχε διευθυντής. Υπογράψαμε εγώ και άλλοι δύο συνάδελφοι τον Ιούνιο. Το Σεπτέμβριο ανέλαβε ο πρώτος Διευθυντής κ. Κατσάνος. Το σχολείο λειτούργησε κανονικά.

Μπορείτε να μας μιλήσετε για το σύλλογο των αποφοίτων?

Υπήρχε σύλλογος αποφοίτων από το Αγροτικό Ορφανοτροφείο και μαζευόταν μια φορά το χρόνο στο σχολείο.

Μερικές πληροφορίες για τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του σχολείου ?

Ο χώρος της σημερινής Διεύθυνσης αποτελούσε το σπίτι του διευθυντή. Το κυλικείο ήταν το γραφείο του διευθυντή.

Επί κ. Δασούλα (2ος διευθυντης)  ήταν το μεγαλύτερο σχολείο της πόλης με  370 μαθητές.

Λειτουργούσε και το Αθλητικό (το οποίο αρχικά ήταν μόνο στο 9ο γυμνάσιο). Η λειτουργία του 5ου Αθλητικού Λυκείου στο 9ο Γυμνάσιο διήρκησε περίπου πέντε χρόνια και μετά μεταφέρθηκε στο παρόν κτίριο.

Ο κ. Τάτσης ήταν καθηγητής στο σχολείο μας από το 1986 έως και το 2012. Τον Ευχαριστούμε Πολύ.
1971 - 1986
Παραχωρήθηκε η χρήση του κτιρίου στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για τη στέγαση των

Δημοσίων Τεχνικών Σχολών Ιωαννίνων.

1971 – 1978

Μέση Δημόσια Τεχνική Σχολή Ιωαννίνων (Εργοδηγών, Δομικών Έργων, Σχεδιαστών  κλπ).

1979 – 1986

Δημόσια Τεχνική και Επαγγελματική Σχολή Ιωαννίνων

1926 - 1971

Εθνικό Αγροτικό Οικοτροφείο Αρρένων Ιωαννίνων (Ε.Α.Ο.Α.Ι)

Το Εθνικό Αγροτικό Οικοτροφείο Αρρένων Ιωαννίνων ιδρύθηκε το 1925.

Άρχισε να λειτουργεί τον Ιούνιο του 1926 και μέχρι το 1937 στεγάστηκε προσωρινά στο κτίριο του Αγίου Κοσμά στο κέντρο των Ιωαννίνων (σήμερα ΟΤΕ).

Η πρακτική εκπαίδευση των οικότροφων σπουδαστών αυτή την περίοδο γινόταν στο φυτώριο της Γεωργικής Υπηρεσίας Ιωαννίνων στο γεωργικό σταθμό της Κατσικάς και στο φυτώριο Επιτροπής αποκατάστασης προσφύγων στους Αμπελόκηπους Ιωαννίνων.

Μεταφέρθηκε το 1937 στο ιδιόκτητο πέτρινο κτίριο απέναντι από τη Λιμνοπούλα, όπου και συνέχισε τη λειτουργία του ως το 1971 (έτος αναστολής της λειτουργίας του).

Την περίοδο 1940-1949 (κατοχή, εμφύλιος κλπ.) ήταν από τα λίγα ιδρύματα που λειτούργησαν χωρίς διακοπές.

Στις 7 Σεπτεμβρίου 1970 καταργήθηκε η γεωργική σχολή του ιδρύματος και μετατράπηκε σε οικοτροφείο αρρένων Μίκτης εκπαίδευσης.

Οι μαθητές της 4ης τάξης της γεωργικής σχολής παρέμειναν στο ίδρυμα και το επόμενο έτος για να συμπληρώσουν τον κύκλο σπουδών τους και να πάρουν το πτυχίο τους.

Στις 9/10/1971 το Υπουργείο Κοινωνικών Υπηρεσιών ανέστειλε τη λειτουργία του οικοτροφείου και παραχώρησε τη χρήση του ιδρύματος στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για τη στέγαση των Δημοσίων Τεχνικών Σχολών Ιωαννίνων.

Με το άρθρο «περί μετατροπής των εθνικών οικοτροφείων εις κέντρα παιδικής μερίμνης» το ΕΑΟΑΙ μετατρέπεται σε κέντρο παιδικής μερίμνης Ιωαννίνων.

Τέλος, με το υπ?αριθμόν 363 προεδρικό διάταγμα «συνίσταται» στα Ιωάννινα «Θεραπευτήριο Χρόνιων Παθήσεων  Παίδων» και συγχωνεύεται σαΐτα το ΕΑΟΑΙ. Το θεραπευτήριο αυτό (στο οποίο φυλάγεται το αρχείο του πρώην ΕΑΟΑΙ) δε λειτούργησε μέχρι σήμερα.

Συνθήκες διαβίωσης και εκπαίδευσης των τροφίμων.

Το ΕΑΟΑΙ (σύμφωνα με τη μελέτη του αρχείου του, προσωπικές μαρτυρίες και του 30/9/1932 κανονισμού ΕΑΟΑ) λειτούργησε σαν ένα οργανωμένο και αυστηρά πειθαρχημένο στρατόπεδο.

Οι οικότροφοι:
Έφεραν ομοιόμορφη στολή (έμοιαζε με στρατιωτική).
Ήταν υποχρεωμένοι να βαδίζουν παντού με σεμνότητα και να χαιρετούν στρατιωτικά υπουργούς, γενικούς διοικητές, νομάρχες, αρχιερείς, στρατηγούς, καθηγητές και τα μέλη της Διοικητικής Επιτροπής του Ιδρύματος.
Τις Κυριακές και τις μεγάλες γιορτές εκκλησιάζονταν συντεταγμένοι με τη συνοδεία του υπαλλήλου επιμελητή του Ιδρύματος.
Η έξοδος απ? το οικοτροφείο επιτρεπόταν μόνο τα απογεύματα των Κυριακών ή των μεγάλων γιορτών.
Το καθημερινό ωρολόγιο πρόγραμμα το τηρούσαν σχολαστικά.
Παρέμεναν στο Ίδρυμα όλο το χρόνο (εκτός αν το επέτρεπαν οι γεωργικές εργασίες στο Ίδρυμα, ολιγοήμερες άδειες ? Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι).
Τηρούσαν αυστηρό διαιτολόγιο.

Το διδακτικό προσωπικό ανέρχεται σε 112 καθηγητές.

Επικοινωνήστε μαζί μας..

Ο Διαχειριστής είναι κάπου εδώ τριγύρω. Μπορείτε όμως να στείλετε ένα email με τη γνώμη σας.